Vuosikokous 30.3.2022 Halosenniemessä

Posted on
Seuran vuosikokous pystyttiin järjestämään pitkästä aikaa Halosenniemessä koronapandemian jo vähitellen hellittäessä. Myös Halosenniemen puoli vuotta kestänyt kunnostustauko on pitänyt museon ovet suljettuina maaliskuun alkuun asti. Paikanpäällä oli 15 seuran jäsentä.

Vuosikokouksesa käsiteltiin seuran vuoden 2021 toimintakertomus, tilinpäätös, tase sekä toiminnantarkastajien lausunto, jotka kokouksessa vahvistettiin.

Kokouksen jälkeen seuran sihteeri Tarja Kärkkäinen esitteli Halosenniemessä tehtyjä kunnostustöitä. Rakennuksessa päivitettiin lämmitys-, valaistus- ja turvajärjestelmiä. Myös talon tulisijoja kunnostettiin. Lämpöpatterit vaihdettiin turvallisiin ja tehokkaampiin. Näyttelyvalaistus vaihdettiin nykyaikaiseksi. Kesän aikana tullaan kunnostamaan talon ulkoseiniä ja syksyllä on työt jatkuvat ateljeen ikkunan ja sisäseinien osalta. ”Taiteilijaelämää Halosenniemessä” -näyttelyssä esitellään kesän ajan Halosten perhe-elämää Pekka Halosten maalausten ohella.